При контроли во Прилеп проведени две лица и констатирани неправилности во угостителски објект

Од:

Патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната единица за поддршка, Единицата за интервентна полиција и Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп во текот на минатата вечер спроведоа контроли на лица, патнички возила и угостителски објекти на подрачјето на Прилеп, при што привеле две лица поради поседување марихуана, односно неовластено снимање.

– При контролите, од слобода биле лишени Ј.Г. (25) и В.Ј. (41), двајцата од Прилеп, затоа што кај Ј.Г. била пронајдена марихуана, а В.Ј. неовластено ги снимал полициските службеници. За случаите бил известен Јавен обвинител, а лицата биле задржани во полициска станица за понатамошна постапка и по документирање на случаите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, информира МВР.

За време на контролите во угостителски објекти реализирани во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи, било утврдено дека вработени во еден објект немаат потребна документација, не биле издавани фискални сметки, не бил пријавен промет и немало документација за локалот.

– Констатираните неправилности ќе бидат соодветно санкционирани, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Прилепчанец се расправал со сопругата, па и ја запалил ординацијата

Горан Наумовски

Пламна пожар во библиотека, повреден е еден пожарникар

ВИДЕО: Прилепчанка продава куќа на бугарски писател за минимум 100.000 евра, желба и е да ја купи Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Стевананџија: Инвестициите на Министерството за образование во прилепските училишта на историски највисоко ниво

Прилепчанка заврши во болница откако е удрена од автомобил

Прилепски малолетници пиеле алкохол во угостителски објекти

Горан Наумовски