Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Од:

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик.

dobivaj vesti na viber

„Кој е тој јазик, знае ли некој? Јас не знам за таков јазик. Проектот е инаку од ЕУ“, пишува преведувачот кој дополнително сподели и дека реагирал во однос на предлогот.

Претходно, францускиот претседател Емануел Макрон во Брисел не нарече „Северномакедонци“, по што министерот Буjар Османи оцени дека Макрон направил ненамерна грешка.

Би можело да ве интересира

60 учесници на јубилејната 55. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Моравјецки ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

ЕУ и додели на Србија 223,7 милиони евра неповратни средства

А1он

Пекинг на западните амбасадори им врачи протест поради ставот на Г7 и ЕУ за Тајван

Катерина Павлова-Николовска