Претставникот на УНИЦЕФ за Македонија, Перкс во посета на детската болница Козле

Од:

Главниот претставник на УНИЦЕФ за Македонија, Бенџамин Перкс денеска беше во посета на институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“. Целта на неговата посета беше запознавање со работата на детската болница Козле, со цел да може соодветно да придонесе кон подобрување на условите за работа.

Перкс даде насоки и размени искуства со управата на болницата. Во иднина се очекува поголема соработка помеѓу двете институции со заедничка цел за подобро здравје на децата.

Би можело да ве интересира

УНИЦЕФ ги повика талибанците да дозволат девојчињата да се вратат на училиште

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

УНИЦЕФ: Најмалку 17.000 деца во Газа се одвоени од своите семејства

Ковачевски: Институтот за белодробни заболувања „Козле“ во Скопје станува Универзитетска клиника

Предраг Петровиќ

УНИЦЕФ: Убиството на децата во Газа мора да се запре, тие не се цел

Обвинителството поведе постапка против скопјанец за сообраќајката во која загина 14-годишно момче

Катерина Ѓуровски