Претседателот Пендаровски прими претставници на Македонското лекарско друштво

Од:

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска прими претставници на Македонското лекарско друштво (МЛД) кои го информираа за тековните проекти и планираните активности во насока на подобрување на квалитетот на здравствените услуги, преку усовршување и развој на македонската медицина и сродните науки.

– Претседателот Пендаровски изрази поддршка на континуираната посветеност на Македонското лекарско друштво во воспоставувањето високи етички стандарди и заштита на лекарската професија, со крајна цел унапредување на здравствената нега на граѓаните во Република Северна Македонија, соопшти Кабинетот на Пендаровски за неговата средба со претставници на МЛД, кое постои повеќе од 70 години.

Кабинетот наведува дека оддавајќи признание на севкупниот ангажман на лекарите во справувањето со Ковид-19, претседателот на државата истакна дека пандемијата дополнително ја акцентира исклучително важната улога на здравствениот сектор, притоа нагласувајќи ја неопходноста идните стратегии да бидат градени во согласност со потребите и целите на науката.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Да не дозволиме ниту едно дете да ни е на улица, надвор од образовниот систем, маргинализирано или злоупотребено

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Да не се занимаваме со изјави од Бугарија додека не добиеме соговорници со целосен политички легитимитет

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Дуда: С. Македонија може да смета на поддршката на Полска за ЕУ-интеграцијата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Започна официјалната посета на претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда

Ана Ололовска

Пендаровски: Енергетската криза, ценовните шокови и другите предизвици не смеат да бидат пречка за дигитализацијата

Ана Ололовска

Полскиот претседател Анджеј Дуда во посета на Македонија

Ана Ололовска