Претседателот Иванов се сретна со Ердоган

Од:

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера попладне во Истанбул се сретна со турскиот претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Како што соопшти прес-службата на претседателот, двајцата претседатели изразија задоволство од високото ниво на севкупните политички односи и содржајната билатерална соработка меѓу Македонија и Турција.

Во разговорите претседателот Иванов и претседателот Ердоган разменија мислења за актуелните политички случувања во двете земји, односно за престојните претседателски избори во Република Македонија и за локалните избори во Република Турција.

Македонскиот претседател изрази сочуство до турскиот претедател за неодамнешната несреќа во Истанбул, каде што при рушење на зграда животот го загубија повеќе лица.

На средбата двајцата претседатели разменија мислења и за тековните случувања и предизвици со кои се соочува регионот и Европа, се додава во соопштението.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција има за цел да биде една од најдобрите десет економии во светот

А1он

Путин и Ердоган разговараа за Нагорно Карабах

Жарко Настоски

Ердоган ги повика Турците да бојкотираат француски производи

Жарко Настоски

Ердоган го обвини Макрон: Тој ја користи анти-исламската реторика за да ги прикрие своите неуспеси 

А1он

Вучиќ се сретна со Ердоган: За Србија е важно да има одлични односи со Турција

Горјан Грнчаровски

Рама ненајавено отпатува во Мармарис на средба со Ердоган

Жарко Настоски