Претрес во демиркаписко, пронајдена муниција и алат за изработка на муниција, приведени две лица

Од:

На 08.09.2023 како резултат на заеднички преземени мерки и активности на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи и ОВР Неготино лишени се од слобода Ќ.С.(28) и И.С.(23) од с. Корешница, демиркаписко.

Имено, во при претрес во дом и помошни простории кај лицата извршен врз основа на наредба од судија на претходна постапка од Основен суд Кавадарци биле пронајдени и одземени 586 куршуми калибар 7,62х39, 50 боеви куршуми со различен калибар, две рачни бомби, еден топовски удар, запалка за рачна граната, два ловни патрони кал.16 мм, три кутии со барут, две кутии со сачми, алат и други предмети за изработка на муниција и марихуана.

Лицата се приведени и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Уапсена криминалнa групa инволвиранa во трговија со дрога и оружје

Претреси во Битола и Ресен, пронајдени оружје и муниција

Претрес во Слупчане, пронајдени повеќе парчиња оружје и муниција

Претрес на две локации во Скопје, пронајденo e оружје, муниција и дрога

Претрес во Македонски Брод, пронајдени оружје и муниција

Албанската полиција запленила оружје и муниција кои требало да бидат пренесени во Македонија

Предраг Петровиќ