Пресудата за „27 април“ ќе биде соопштена на 26 јули

Од:

Судечкиот совет на Основниот кривичен суд Скопје, предводен од судијата Илија Трпков, ќе ја соопшти пресудата за случајот „Организатори на 27 април“ на 26 јули.

Антонио Апостолски, бранител на поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски, побара тој и другите обвинети во предметот да бидат ослободени од обвинението, бидејќи според него Обвинителството не докажало дека тие го сториле делото. Апостолски рече дека од ниту еден од доказите на кои се темели обвинителниот акт и кои беа изведени на главната расправа, не може да се утврди фактичката состојба наведена во обвинението.

Според него, обвинението против Атанасовски, Обвинителството го темели врз изјавата на сведокот Александар Василевски-Нинџа.

– Се работи за сведок кој е дискредитиран од страна на одбраната и од самото Обвинителство, бидејќи на прашање на Обвинителството лажно сведочеше, а и на прашања во неколку случаи лажно сведочеше, рече Апостолски.

Бранителот Апостолски, во текот на своите завршни зборови изрази жалење зошто министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, не им дозволил на Ариф Асани, Борислав Богдановски, како нивни сведоци да изнесуваат класифицирани информации и податоци, односно на судот и на јавноста и било ускратено да се дознае вистинската улога на лицето Горан Живаљевиќ (српски разузнавач протеран од државата после 27 април), во нападот на Собранието.

– Владимир Атанасовски ги има преземено сите потребни дејствија како директор на УБК, пред, за време и по настаните на 27 април, рече адвокатот Апостолски, кој посочи дека на неговиот клиент му било оневозможено правото на одбрана, односно користење на информации од „27 април“ што се на ниво на службена и државна тајна.

– Одбраната тврди дека постојат докази во УБК за активностите и вмешаноста на Горан Живаљевиќ во врска со настаните од 27 април. Со поднесок одбраната достави редактиран извештај за сознанија за Горан Живаљевиќ, припадник на БИА, акредитиран офицер за врски во српската амбасада во Република Македонија, изјави адвокат Апостолски.

Обвинетиот Атанасовски, рече дека тој е обвинет од позиција на УБК, за тоа што го работел, односно од позиција на носител на сертификат на државна тајна и информации кои биле споделувани строго доверливо и државна тајна.

– Од друга страна правосудните органи не ми дозволуваат да се бранам со исто оружје. Јас ако би се бранел во овој случај затоа што ме теретите јас мора да споделувам класифицирани информации и да поднесувам класифицирани докази, рече обвинетиот Атанасовски. Тој исто така наведе дека ниту организирал, ниту на било кој начин придонесол да се случат настаните на 27 април.

За организацијата на настаните од 27 април 2017 година во Собранието, обвинети се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, поранешните министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Би можело да ве интересира

Ист судија двапати му верува на сведокот Нинџа, кој тврди дека случајно се затекнува на настани каде никој не го видел

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пресудата за „27 април“ покажува дека во Македонија правосудство и суд не постојат

(ВИДЕО) Миланов најави жалба: Нејасно е за што е донесена пресудата, за случувањата на 27 април или за протестите

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Обвинителката Смаќоска: Казните за организаторите на 27 април се многу ниски, судот не смееше да дозволи затворска под 10 години

Кристијан Ландов

Вељаноски, Ристовски и Атанасовски добија куќен притвор, судот смета дека можат да избегаат

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јанакиески: Ова е нечовечки, четири пати ме носат од дома во Шутка

Мери Јордановска