Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но заболените имаат потешка клиничка слика

Од:

Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но тие што се на болничко лекување имаат потешка клиничка слика, информира директорот д-р Наќе Гогов.

Од вкупно 80 легла за пациенти заболени од коронавирусот во моментот се исполнети 20, а 22 пациенти се лекуваат во дневната болница, односно по примањето терапија продолжуваат со лекување во домашни услови.

– Состојбата е малку смирена во споредба со последните месеци од лани. Пациентите кои се примени на болничко лекување се со потешка клиничка слика. Порано бројот на пациенти беше поголем, но немаа толку тешка слика, рече директорот Гогов.

И покрај намалениот број на заразени, од болницата апелираат за доследно почитување на мерките за заштита за да не дојде до повторно ширење на болеста.

Инаку, заклучно со вчера во Струмичкиот регион се регистрирани 420 активни случаи на заразени од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Сите пријавени граѓани кои сè уште не добиле термин, ќе се вакцинираат во следните дваесетина дена

Мери Јордановска

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишен пациент

Ана Ололовска

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Ана Ололовска

Со вакцинација против Ковид колективен имунитет до крајот на летово

Ана Ололовска

Нема починати од Ковид-19, регистрирани 13 нови случаи

Жарко Настоски