Премиерот Заев денеска ќе го достави предлогот за реконструкција на Владата до Собранието

Од:

Премиерот Зоран Заев попладнево се очекува да ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада. Портпаролот на Владата, Муамет Хоџа не одговори на телефонскиот повик на „А1 он“, за да објасни дали предлозите ќе ѝ бидат соопштени на јавноста.

Предлогот на Заев треба да биде усвоен на собраниска седница следната недела.

По реконструкција на Владата, премиерот Заев, најави дека ќе следуваат и промени во пониските ешалони, а со нив треба да бидат опфатени директори и членови на управни и надзорни одбори во јавните претпријатија.

Предлогот до Собранието требаше да биде доставен во петокот, но премиерот го одложи за денеска, поради одржувањето на Конституенцата на која присуствуваат 15-ина министри за финансии, гувернери, потпретседатели на Светската банка и потпретседатели на Меѓународниот монетарен фонд.

Би можело да ве интересира

Фирми на Мијалкови и на Трајче Заев должат четири милиони евра за ДДВ: Кои се најголеми должници на УЈП

Орце Костов

Гаши ја потврди средбата со Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Џамбаски: Димитар Ковачевски му го носеше кафето на Заев, името му е бугарска Али Експрес верзија

Орце Костов

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ

Реконструкцијата на пет километри автопат кај Катланово наместо за две, ќе заврши за три години

Орце Костов