ВИДЕО: Прекината средбата за Законот за јавно обвинителство

Од:

Министерката за правда, Рената Дескоска и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски заедно ги брифираа новинарите дека има суштински разлики околу законот за јавно обвинителство.

Како што кажаа, оставен е простор, уште еднаш да ги разгледаат заклучоците од лидерската средба, па потоа да се состанат работните групи.

Не кажаа кога ќе се одржи нов состанок, но потенцираа дека ќе биде помеѓу работните групи на партиите.

Денешната средба на преговарачките тимови на СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство е прва по лидерската средба на Зоран Заев и Христијан Мицкоски која се одржа на почетокот на овој месец и од која не произлезе никакво решение.

Би можело да ве интересира

Заев го повикува Мицкоски да најдат решение за да се донесе законот за јавно обвинителство пред распуштање на Собранието

Ана Ололовска

Калеска-Ванчева: Нема суштинска разлика во новиот предлог закон за јавно обвинителство

Ана Ололовска

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Ана Ололовска

Европа апелира на донесување на законот за ЈО, власта вели дека опозицијата нема слух за тоа, а тие пак бараат преговори

Ана Ололовска

Одложена правда – 2019 година меѓу СЈО и ЈО

Ана Ололовска

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Ана Ололовска