Пратеникот Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани во болница

Од:

Пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зекири, неговата сопруга и ќерка се хоспитализирани во болницa.

„Тие се наоѓаат во стабилна форма на болеста само со висока температура“, рече на прес-конференцијата министерот за здравство, Венко Филипче.

Одговарајќи на новинарско прашање каква е здравствената состојба на јавните личности кои беа во контакт со Зекири, и каква е неговота состојба и на неговото семејство, Филипче рече дека нема сознанија за други хоспитализирани, освен за Зекири.

– Се тестираат луѓе во таа група, тој кластер. Дел од резултатите беа готови, дел од тие контакти кои Центарот за јавно здравје ги идентификуваше, не само за него, туку и за сите други семејства, четири-пет во таа општина, се делумно готови, а дел ќе бидат готови денеска и со тоа ќе се заокружи три четвртини од тој кластер во таа Општина, изјави Филипче

Би можело да ве интересира

Обвинителот Бубевски заразен со коронавирус, Фетаи во самоизолација

Кристијан Ландов

Во Скопје има 1960 активни случаи на Ковид-19, најмногу се уште во Чаир

Ана Ололовска

78 нови случаи на Ковид 19, починати се пет лица

Ана Ололовска

Регистрирани 432 прекршоци за неносење маски

Ана Ололовска

Во континуитет висок број на починати од Ковид-19, досега 341 смртен случај

Ана Ололовска

Во Дебар шест новозаразени со Ковид-19, вкупно 57 активни случаи

А1он