Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

Од:

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека пет пожарникари од Куманово со возило и опрема заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција.

На вчерашната вонредна седница на Советот, едногласно беше прифатен предлогот на Димитриевски за доделување на парична помош од Буџетот на Општина Куманово за настраданото население од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија.

„Средства во износ од 1.000.000 денари ќе бидат распоредени по 500.000 денари на двете држави, наменети за настраданото население од земјотресот кој се случи на 06 февруари 2023 година. Општина Куманово во духот на хуманоста и солидарноста ќе продолжува да помага на сите народи и држави во вакви исклучително тешки моменти согласно можностите“, истакна Димитриевски.

Би можело да ве интересира

Димитриевски: МТСП ги одзема ингеренциите на Општина Куманово за поставување и разрешување директор во градинката Ангел Шајче, ова е најгрубо кршење на децентрализацијата во државата

Сообраќајка во Куманово: Момче со „астра“ тешко повреди две малолетнички

Општина Куманово поднесе кривична против членови на Управен одбор на јавна општинска установа

Ана Ололовска

Осум Македонци се пишале Албанци за да се вработат во општина Куманово

Орце Костов

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

Ана Ололовска