Повторно е одложено судењето за Мариглен Демири од шарената револуција

Од:

Судијката Славица Андреевска од Кривичниот суд во Скопје поради најавеното отсуство на адвокатот на обвинетиот Мариглен Димири, го одложи денешното судско рочиште за обвинението против поранешниот „шарен револуционер“. Обвинението го застапува скопската јавна обвинителка Наташа Сарамандова.

Демири е обвинет дека ја оштетил народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов на „Рекорд“ на протестите во април 2016 година. Следното рочиште е закажано за 31 мај.

Судот лани им изрече ослободителни пресуди на Здравко Савески и Владимир Куновски поради недостиг на докази. Од текот на постапката недмосмислено се потврдило дека Савески и Куновски биле во толпата, но не и дека не ја демолирале канцелартијата на претседателот Иванов. На барање на Обвинителството, 50-ина дена издржуваа мерка куќен притвор.

Од обвинението за учеството во шарената револуција и фрлањето боја врз фасадата на Министерството за култура куртули пратеникот Павле Богоевски.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Маричиќ: Новото кривично дело „безобѕирно управување на моторно возило” предлог на судии и обвинители

Ана Ололовска

Иван Џолев в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Ана Ололовска

Спано за пресудите за Софија: Секоја членка на СЕ е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот

Ана Ололовска

Спано: Има добри реформи во македонското судство кога станува збор за ограничување на максималното траење на постапките

Ана Ололовска

Од денеска по електронски пат ќе се добива уверение од казнена евиденција

Ана Ололовска

Судиите не се чувствуваат доволно поврзани со работата на Судскиот совет, кој треба да покаже целосна транспарентност

А1он