Повторно блокирана сметката на „1ТВ“

Од:

Управата за јавни приходи повторно ја блокираше сметката на „1ТВ“ чии сопственици се Јасна Мандиќ и „БМЈ Медиа Груп“, фирма зад која стои Миле Јовановски, татко на уапсениот Бојан Јовановски. Неофицијално, сметката на телевизијата е блокирана уште пред Боки 13 да заврши во притвор. Блокадата е бидејќи фирмата има нов долг кон УЈП, кој не го подмирила.

Ова е втор пат во еден месец, „1ТВ“ да работи со блокирана сметка. Претходно, УЈП ја блокираше сметката на телевизијата за неплатен ДДВ од околу 23 илјади евра, а тие го подмирија долгот по написите во медиумите.

Како сопственик на „1ТВ“ која беше отворена во март минатата година, на јавноста и се претставува Боки 13, кој пред четири дена беше уапсен по налог на Обвинителството за организиран криминал, поради сомнеж дека изнудувал рекет од бизнисмени.

Би можело да ве интересира

Која е Јасна Мандиќ – соработничката на Боки 13?

Мери Јордановска

Зоран Кичеец и пензионерката Тодоровска на распит во обвинителството

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Четири месеци Русковска обвинителството ги убедува граѓаните дека Боки на своја рака рекетирал

Ана Ололовска

ЗНМ: Осуда на Мицкоски за објавата со која етикетира новинари на 1ТВ

А1он

(ВИДЕО) Заев: Нема да дозволам педер, суетен новинар и неколку криминалци да ја урнат Владата

Кристијан Ландов

Боки 13 и Зоки Кичеец добија нови триесет дена притвор

Кристијан Ландов