Повторно блокирана сметката на „1ТВ“

Од:

Управата за јавни приходи повторно ја блокираше сметката на „1ТВ“ чии сопственици се Јасна Мандиќ и „БМЈ Медиа Груп“, фирма зад која стои Миле Јовановски, татко на уапсениот Бојан Јовановски. Неофицијално, сметката на телевизијата е блокирана уште пред Боки 13 да заврши во притвор. Блокадата е бидејќи фирмата има нов долг кон УЈП, кој не го подмирила.

Ова е втор пат во еден месец, „1ТВ“ да работи со блокирана сметка. Претходно, УЈП ја блокираше сметката на телевизијата за неплатен ДДВ од околу 23 илјади евра, а тие го подмирија долгот по написите во медиумите.

Како сопственик на „1ТВ“ која беше отворена во март минатата година, на јавноста и се претставува Боки 13, кој пред четири дена беше уапсен по налог на Обвинителството за организиран криминал, поради сомнеж дека изнудувал рекет од бизнисмени.

Би можело да ве интересира

Боки 13 повторно кај Русковска, откако во петокот повеќе од 8 часа беше на распит

Кристијан Ландов

Судот бара доказ од вештакот, дали Боки 13 должи на „Систина“

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Бојан Јовановски донесен кај Русковска да даде исказ за злоупотребите во Меѓународниот сојуз

Кристијан Ландов

Бојан Јовановски заедно со неговиот татко и асистентка на распит кај Русковска

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Полицајци ја донесоа Јасна Мандиќ кај Вилма Русковска

Кристијан Ландов

Спасовски негира дека имал редовни контакти со обвинетиот Јовановски

Ана Ололовска