Повик за истражувачка и за додипломска студентска програма на Јапонија

Од:

Министерството за образование, култура, спорт, наука и технологија на Јапонија (MEXT) ги повикува потенцијалните кандидати од Република Северна Македонија да се пријават за Истражувачка студентска програма и за Додипломска студентска програма.

Повикот за аплицирање на македонски и на албански јазик е достапен на веб-страницата на Јапонската амбасада во Скопје. Во повикот објавен и на веб-страницата на Министерството за образование и наука се наведени линковите каде што може да се добијат повеќе информации за начинот на  пријавување за програмите.

Потребните документи може да се достават до Амбасадата на Јапонија во Скопје, на адреса: „Филип Втори Македонски“ 3, Соравиа Центар, 6 кат, 1000 Скопје, најдоцна до 27 јули 2020.

Селектираните кандидати ќе бидат контактирани за тестирање и интервјуа предвидени за втората половина на август 2020.

За дополнителни прашања во врска со програмата и за начинот на аплицирање, заинтересираните може да се информираат во  Амбасадата на Јапонија, по електронска пошта на [email protected] или на телефонскиот број 3118-063.

Би можело да ве интересира

МОН: Платформата се тестира за целосна функционалност

Ана Ололовска

Навреме ќе заврши сместувањето во студенските и средношколските домови, уверува Царовска

Ана Ололовска

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

Ана Ололовска

Царовска на средба со основците кои освоија медали на Балканската олимпијада по математика

Ана Ололовска

МОН: Со законските измени се овозможува непречено одвивање на наставата и во вонредни околности

Ана Ололовска

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Ана Ололовска