Потпретседателот на ДУИ Невзат Бејта ја поддржа кандидатурата на Пендаровски

Од:

Потпретседателот на ДУИ и поранешен градоначалник на општина Гостивар Невзат Бејта, стави потпис за поддршка на Стево Пендаровски, заеднички кандидат на коалицијата предводена од СДСМ и на ДУИ со што започна прибирање на предвидените потписи во Гостиварско.

Бејта, во подрачната единица на Државната изборна комисија во Гостивар заедно со шефот на општинскиот изборен штаб за претседателските избори Башким Хасани и други членови на партијата ги дадоа своите потписи за поддршка на кандидатурата на Пендаровски.

– Кандидатот Стево Пендаровски учествуваше во процесите со кои настанаа многу позитивни промени. Тој го поддржува Преспанскиот договор и одлуките кои произлегуваат од него, ја почитува одлуката на Собранието за промена на името во Република Северна Македонија, а другите кандидати не ги признаваат промените. Професорот Пендаровски ги третира сите граѓани еднакво, без разлика на кој етникум припаѓаат, а таков претседател ѝ треба на државата, изјави Бејта по потпишувањето.

Би можело да ве интересира

Пендаровски и Радев разговарале за можна средба наскоро во Софија

Катерина Павлова-Николовска

Во Португалија заразените и оние во изолација ќе може да гласаат на изборите на 30 јануари

А1он

Средба Пендаровски – Петков: Потребно враќање на довербата меѓу двете влади

А1он

Сочувство од Пендаровски за смртта на професионалниот војник на АРСМ во мисијата КФОР

Ана Ололовска

Пендаровски: С. Македонија останува фокусирана на европската агенда и е подготвена за дијалог со Бугарија

Ана Ололовска

Пендаровски положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров по повод 10-годишнината од неговата смрт

Катерина Павлова-Николовска