Поранешен градоначалник на Велес обвинет за злоупотреба на службената положба

Обвинителен предлог против поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на општина Велес за сторено кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“ поднесе Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес.

Од ОЈО информираат дека првиот обвинет, како службено лице – градоначалник на општината, со искористување на својата службена положба и овластување, за вториот обвинет прибавил имотна корист од поголема вредност.

– Спротивно на одредбите од Правилникот за користење и одржување на службените моторни возила и на Наредбата за користење и одржување на службените моторни возила, тој со усно одобрение допуштил тогашниот претседател на Советот во периодот од 23.02.2014 година до 09.08.2016 година, во повеќе наврати, да користи две службени моторни возила за лични приватни потреби, без реверс за нивно користење и без притоа да достави пополнет евидентен лист за патувањето, се наведува во соопштението на ОЈО.

Вториот обвинет, информираат од ОЈО, како одговорно лице претседател на општинскиот Совет, без поднесено писмено барање, возилата ги управувал самостојно и со искористување на својата службена положба и овластување за себе прибавил имотна корист од поголема вредност.

– Тој во повеќе наврати вршел и набавка на гориво за двете возила во количина од 2.880 литри и во вредност од 170.598 денари, за кои била извршена исплата од сметката на оштетената општина Велес по доставени фактури изготвени врз основа на испратници своерачно потпишани од обвинетиот, се наведува во соопштението на ОЈО.

Би можело да ве интересира

Поведена постапка за две лица кај кои е пронајдена дрога

Обвинителство не добило известување за здравјето на Јанакиески, ексминистерот останува во притвор

Виктор Јованов

ОЈО поднесе обвинение против 36-годишен скопјанец за трговија со марихуана и амфетамини

Ана Ололовска

Обвинение за трговија со дете, младоженец купил невеста за 1.600 евра

Ана Ололовска

Поведена постапка против 20-годишно лице за неовластено држење амфетамини

Ана Ололовска

Келнерка од Гостивар со нож го прободела колегата кој ја вознемирувал

Татјана Ташкова