Помал интерес за вакцинација, вчера прва доза примиле само 1.717 граѓани

Од:

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 781.623 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.717 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 6.897 граѓани информираат од Министерството за здравство.

Во државата вкупно се аплицирани 1.495.762 дози вакцини, а втора доза вакцина примиле 714.135 граѓани.

Со последните бројки 55% од населението над 40 години има примено барем една доза вакцина и 31% од населението над 18-39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина соопштуваат од МЗ.

Би можело да ве интересира

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.574.184 дози вакцини, а ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани

Ана Ололовска

Ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани

Ана Ололовска

Вчера аплицирани вкупно 2.379 дози вакцини, од кои 700 како прва доза

Ана Ололовска

Прва доза вакцина примиле 49,4 отсто од населението над 18 години

Ана Ололовска

Вакцинираните со „Синовак“ и „Синофарм“ трета доза може да примаат три месеци по ревакцина

Предраг Петровиќ

Граѓаните кои се вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по три месеци од ревакцина

А1он