Поднесени 29 независни кандидатури за градоначалник

Од:

До Државната изборна комисија се поднесени 29 независни кандидатски листи за градоначалници и 94 за советници. Jавен увид во Избирачкиот список направиле 42.747 граѓани.  

dobivaj vesti na viber

Независни кандидатури за градоначалници поднеле Зоран Македонски за Делчево, Виктор Цветковски за Куманово, Горан Стојановски за Старо Нагоричане, Зоран Новаковски за Дебарца, Витомир Велковски за Струга, Васил Радиноски за Вевчани, Ибраим Колари за Дебар, Мазлум Хасан за Центар Жупа, Силвана Спасова за Конче, Горан Паунов за Карбинци и Ристе Андонов за Свети Николе.

Дури тројца независни кандидати поднеле листи за градоначалник до ДИК за Лозово и тоа Трајче Георгиевски, Слободан Јовановски и Горанче Велков. Бесник Телаи поднел независна кандидатура за Чаир, Јован Пејковски  и Киро Пирковиќ за Чучер Сандево, Басри Бајрами за Арачиново, Бошко Дилберовски за Петровец, Борче Гиевски за Зелениково и Дејан Андоновски за Чашка.

Зоран Бојковски, Борис Давидов и Панчо Минов, тројцата од Кавадарци собрале потписи и имаат доставено кандидатури за градоначалник до ДИК.

Зоран Лазаровски Паљо и Јорго Огненовски се независни кандидати за градоналаници за Битола.

Кандидатури за градоначалници за Могила поднеле Љубе Простиженовски и Стево Пивковски и за Ресен Димитар Бузлевски, поранешен член на СДСМ.

Седдумина од оние кои се започнале со собирање потписи, не успеале да го направат тоа или се откажале. Трката за собирање потписи ја започнале 36 кандидати.

Според информациите од Државната изборна комисија за советници се поднесени 94 листи. Најмногу има за Македонски Брод – дури 15, за Охрид осум, но еден од носителите се откажал, шест за Петровец и за Кавадарци, и по пет за Конче пет и за Лозово. Шестмина од подносителите не успеале да соберат потписи или се откажале, така што вкупниот број на оние кои започнале да собираат потписи се сто.

На 16 февруари на полноќ завршува рокот за поднесување на листите на кандидати за членови на советот и за градоначалници од партиите.

Jавен увид во Избирачкиот список изввршиле 42.747 граѓани. Увид во избирачкиот список досега најмногу извршиле граѓаните во Охрид и тоа 3.421, потоа во Кичево – 2.723, Карпош 2.367 и Прилеп 2.205.

Би можело да ве интересира

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Официјални резултати од парламентарани избори во Србија – СНС 120 пратеници, Обединета Србија 38 мандати, СПС 32

А1он

РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

А1он

Меѓународни набљудувачи: Изборите во Србија ги одбележаа нееднаквите услови за учесниците

А1он

1 comment

Крал Марко 11/02/2013 - 15:28 at 15:28

Е овде убаво се гледа дека за Прилеп некој немаше раброст да понесе кандидатура наспроти проектите и афторитетот кој го ужива досегашниот и иден градоначалник Марјан Ристески. Дали Локвенец кандидатот на СДС ќе собере храброст и ќе изчезе на избори останува да видиме.
А тоа што охриѓани извршиле најголем увид во избирачкит список, зборува дека охриѓани сакаат да се осигураат дека можат да гласаат против Петрески за да конечно ја напушти градоначалничката фотеља.

Reply

Leave a Comment

two × two =