Загинатиот на ридската трка во Пробиштип е долгогодишниот автомобилистички судија Кире Андреевски

Од:

Почина директорот на ридско-брзинската трка, која денеска се организираше во Пробиштип. Учесник во трката пред самиот финиш изгубил контрола над возилото и удрил во 62-годишниот Кире Андреевски-Кирца. Поради трагичниот инцидент на патеката, беше прекината ридско – брзинската трка, која беше прва од официјалниот календар на шампионатот на Македонија во автомобилизам.

По здобиените повреди при инцидентот, на повредите им подлегнал долгогодишниот автомобилистички судија и директор на трката, член на Автомобилистичката федерација на Македонија, информираше градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов.

-Сакам да изразам искрено жалење и сочувство до семејството и неговите другари од Автомобилистичката федерација на Македонија. Знаејќи ги сите ризици кои ги носи овој спорт посакувам ваквите немили настани да се што поретки или воопшто да не се случуваат, вели Анастасов.

Би можело да ве интересира

Загина 32-годишен маж откако со трактор излетал од патека

Ана Ололовска

Пронајденo тело на маж во близина на Жировница

Ана Ололовска

Еден загинат во сообраќајка кај Врбјани на патот Охрид – Кичево

Ана Ололовска

Со пиштолот од татка си застрелал другар во Боговиње

Ана Ололовска

Запленета дрога вредна околу 150.000 евра, пресечен меѓународен канал, приведени пет лица

Катерина Павлова-Николовска

Загина 21-годишен возач откако со камион падна во Вардар, повреден е и совозачот

Катерина Павлова-Николовска