Почина мајката на Катица Јанева

Од:

Утрово во Гевгелија, починала мајката на специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдија извори блиски до семејството.

Обвинителката Вилма Русковска, одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата,  кажа дека тоа нема да влијае врз барањето за притвор до судот за обвинителката во оставка.

Катица Јанева беше уапсена попладнево во куќата во Козле, од каде, во придружба на полицијата беше однесена во СЈО, каде се вршеше претрес на најзината работна просторија.

Обвинителот Јовески соопшти дека дека доставиле предлог за нејзин притвор. Извори од обвинителството потврдуваат дека би дале согласност за Јанева со полициска придружба да биде присутна на погребот на нејзината мајка.

Таа е осомничена за злоупотреба на службената положба и воластуваање во предметот „Рекет“.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Одложено рочиштето „Катица против Боки 13“

Ана Ололовска

Катица Јанева против Боки 13, денеска во Кривичен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адвокатите на Јанева: Казната е превисока, вака доверба во судот не се враќа

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Русковска: За Јовановски очекував поголема казна, а за „Империја“ не закочи коронавирусот

Кристијан Ландов