Побаран притвор за осомничен за педофилија од гостиварско село

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, жител на гостиварско село, на возраст од 67 години за сторено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик.
Во насока на непречено одвивање на постапката и обезбедување присуство на осомничениот, јавниот обвинител кој постапува во предметот до Основниот суд во Гостивар достави и Предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице.

Осомничениот делото го сторил на 2 април 2020 година, кога искористувајќи го претходното познанство со детето – жртва, го повикал во простории на старо училиште. Детето давало отпор и било слушнато од минувачи, кои ја отвориле вратата и не дозволиле сторителот да побегне.​​

Би можело да ве интересира

ОЈО Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за уништување извршителски печат

А1он

Поднесено обвинение за гостиварец кој вршел семејно насилство врз сопругата и ќерката​

А1он

Арбен Таравари во водство пред Невзат Бејта за градоначалник на Гостивар

Мери Јордановска

Во Гостивар тепачка, полиција смирувала со истрели во воздух

Ана Ололовска

Притвор за 69-годишникот осомничен за полов напад врз дете

А1он

Лишен од слобода 69 – годишник по пријава дека допирал малолетничка

А1он