По убиството во Кавадарци, мајка со малолетно дете го напуштила градот

Од:

По убиството во Кавадарци за кое 45-годишен кавадарчанец доби 30 дневен притвор за убиство на 59-годишен сограѓанин,во јавноста излегоа информации дека расправијата на повеќе луѓе била околу старателство врз дете од вонбрачна заедница.

dobivaj vesti na viber

Од Центарот за социјални работи информираат дека ја контактирале мајката на детето Е.Р. која ги известила оти по сознанието за настанот што се случил, уште истата вечер, заедно со малолетното дете ја напуштила територијата на Општина Кавадарци и се наоѓа на друга територија каде се чувствувала безбедно.

– ЦСР Кавадараци ќе преземе мерки согласно Законот за семејството, a кои се во интерес на правата на детето, посочуваат од Министерството за труд и социјална политика.

Според МВР, денеска околу 04:30 часот во Кавадарци, полициски службеници од Полициската станица Кавадарци го лишиле од слобода Х.С.(45) од Кавадарци. Тој се сомничи дека околу 23:30 часот, при физичка пресметка помеѓу повеќе лица на ул.„Методија Џунов“ во „Брушанско Маало“ во Кавадарци, при што биле употребени остри и тврди предмети, со остар предмет му нанел убодна рана на З.П.(59)од Кавадарци, кој подоцна починал во болницата во Кавадарци.

Во врска со настанот во Полициската станица Кавадарци досега бил извршен разговор со С.А.(37), А.А.(63), А.М.(42) и Џ.Х.(19), сите од Кавадарци. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Ана Ололовска

Пронајдена дрога во Битола, двајца уапсени

Ана Ололовска

Aкциска контрола во угостителски објекти во Битола, затекнати малолетници после полноќ

Ана Ололовска

Расчистена кражба во ресенско, лишени од слобода тројца крадци

Ана Ололовска

Кривична за директорот на кочанска гимназија: Без тендер дал под закуп простор во училиштето

Четворица Кинези убиени на фарма со марихуана во САД

Горан Наумовски