По 30 години извршена реконструкција на Итната медицинска помош во Македонски Брод

Од:

Здравствениот дом во Македонски Брод, во изминатите две години, реализираше бројни инвестиции за унапредување на условите за работа и третман на пациентите. После триесетина години е извршена комплетна реконструкција на просториите на Итната медицинска помош, поставени се нови внатрешни ѕидови, врати, извршено е молерисување и поставена нова медицинска и немедицинска опрема. Комплетно е реновиран и влезот на оваа установа со ново осветлување на првиот кат во Здравствениот дом.

Оваа инвестиција е во вредност од 10 илјади евра, а средствата се обезбедени од оваа јавна здравствена установа.

Согласно планот за јавни набавки, до крајот на годинава се планира и реновирање на биохемиската лабораторија и санитарните јазли, во вкупна вредност од 15 илјади евра. Обезбедени се и средства за комплетно реновирање на амбулантите во општина Пласница.

Исто така, реализирани се активности за зајакнување на кадарот. За две и пол години се реализирани 20 нови вработувања, од кои дел на неопределено работно време, а дел со договор на дело, меѓу кои се: доктори по општа медицина, доктор по стоматологија, поголем број медицински сестри ангажирани во патронажната служба, како и рендген техничар, биохемиски аналитичар, информатичар, хигиеничар и возач за потребите на Итната медицинска помош.

Од Здравствениот дом Македонски Брод, информираат дека во текот на минатата и оваа година, првпат по 20 години се испратени пет доктори на специјализација од областа на интерна медицина, гинекологија, радиологија, офталмологија, детска и превентивна стоматологија. Во текот на оваа година, се планира на специјализација да заминат уште тројца доктори од областа на педијатрија, биохемија и ургентна медицина.

Би можело да ве интересира

Тепачка во болницата „Бардовци“, претепани се двајца скопјани

Мотоциклист падна од мопед и заврши во болница

Во болница почина осуденик од „Идризово“

Горан Наумовски

Косовските специјалци упаднаа во клиничката болница во Северна Митровица

Родилката која се фрли од прв кат на Гинекологија се бори за живот: Не сакаше да го дои бебето и беше вознемирена

Орце Костов

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов