Пет лица од Виница со симптоми на труење откако јаделе торта

Од:

Две деца и три возрасни лица од Виница завршија на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип по констатирано труење со храна.

Тие се пожалиле на болки во стомакот, мачнина и повраќање заради што побарале лекарска помош, а поради лошата здравствена состојба добиле инфузија и неопходни лекарства.

Како причина за труењето лицата го навеле консумирањето торти и колачи од слаткарски дуќан во Виница, на кој по извршениот инспекторски надзор му било издадено решение за забрана за работа.

Од Центарот за јавно здравје во Кочани потврдија дека по известувањето за случајот веднаш се земени примероци од слаткарските производи и од работните површини во дуќанот, а резултатите од испитувањата се очекуваат во текот на утрешниот ден.

Од Штипската болница информираа дека по укажаната медицинска помош, сите затруени се со подобрена клиничка слика.

Би можело да ве интересира

Во Виница се градат 36 социјални станови, ќе се инвестира и во градскиот водовод

А1он

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

А1он

Макпрогрес Виница со донација од 500.000 денари за Министерството за здравство

А1он

Пазарот во Виница се затвора целосно

Ана Ололовска

Истокот во самоизолација: Над 300 лица затворени во своите домови поради коронавирусот

Во Виница одбележана 19-годишнината од загинувањето на армискиот капетан Кирчо Димитриов

А1он