Пендаровски во Атина го посети музејот Бенаки

Од:

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на официјалната посета на Хеленската Република денеска го посети музејот Бенаки, каде ја разгледа архивата на еден од најзначајните грчки и светски архитекти Константинос Доксијадис, кој учествувал во креирањето на основниот урбанистички план за реконструкција на Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Како што соопшти кабинетот на претседателот, Пендаровски во музејот имал можност да види и стари фотографии од разурнатото Скопје кои Доксијадис ги направил во градот. Исто така, во музејот изложена е и благодарницата што градот Скопје му ја дал на Константинос Доксијадис за неговиот придонес во реновирањето на градот.

Со ова завршува официјалната посета на претседателот Стево Пендаровски на Хеленската Република којашто е прва посета на земјата на претседателско ниво од независноста на Северна Македонија досега.

Би можело да ве интересира

Средба Пендаровски – Ламорџезе: Благодарност до Италија за поддршката на евроинтеграцијата на земјава и за донацијата на 256.000 Фајзер вакцини

Ана Ололовска

Став од Кабинетот на Претседателот: Пендаровски нема нарачано, платено, ниту спроведено анкета за истражување на јавно мислење

Ана Ололовска

Презентирана анализата „Човек од народот: Анализа за јавното мислење за политичките барања на граѓаните“

Ана Ололовска

Пендаровски: Да не дозволиме ниту едно дете да ни е на улица, надвор од образовниот систем, маргинализирано или злоупотребено

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Да не се занимаваме со изјави од Бугарија додека не добиеме соговорници со целосен политички легитимитет

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Дуда: С. Македонија може да смета на поддршката на Полска за ЕУ-интеграцијата

Ана Ололовска