ВИДЕО: Пендаровски влезе во „Палата Србија“ со највисоки државни почести

Од:

Точно во минута претседателот Стево Пендаровски утрово во 10.30 часот пристигна во „Палата Србија“. Со интонација на македонската и на српската химна претседателот ја почна официјалната посета.

dobivaj vesti na viber

На платото пред „Палата Србија“ го пречека претседателот Александар Вучиќ и по поздравот од гардата влегоа на тет-а-тет средба.

Следува пленарна средба меѓу делегациите на Србија и Македонија, а предвидено е претседателот Пендаровски, освен со српскиот колега Вучиќ, денес да се сретне и со претседателката на Владата на Република Србија, Ана Брнабиќ, и со претседателката на Народното собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ.

Во рамки на официјалната посета, претседателот Пендаровски ќе се сретне и со претседателот на Стопанската комора на Република Србија, Марко Чадеж и стопанственици од Република Србија.

Утре,пак, претседателот Пендаровски во Нови Сад е предвидено да учествува на 4. Регионален младински форум.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Интеграција во ЕУ зависи од Брисел, но, најмногу од нас

(ВИДЕО) Пендаровски и Штајнмајер на турски чај во Старата чаршија

Средба на претседателот Пендаровски со романскиот претседател Клаус Јоханис

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со естонскиот претседател Алар Карис

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Моравјецки: Полска е важен партнер на С. Македонија во НАТО алијансата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Претседателите Пендаровски и Дуда на полско-македонски економски форум

Ана Ололовска