Пендаровски се сретна со пензионираните генерали во Армијата

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Домот на Армијата во Скопје оствари средба со пензионираните генерали во Армијата.

dobivaj vesti na viber

На традиционалната пред новогодишна средба со пензионираните генерали, претседателот Пендаровски истакна дека со зачленувањето во НАТО земјава исполни една од нашите главни стратешки цели и се валоризираа севкупните напори на сите што работеа во областа на одбраната, а каде голем удел имаа и сите припадници на Армијата, од независноста до денес.

Армијата денеска, нагласи претседателот Пендаровски, е рамноправна со сојузничките армии на другите земји членки на НАТО Алијансата, придонесувајќи за глобалната безбедност.

Тој им се заблагодари на пензионираните генерали за нивниот значаен придонес во градењето на Армијата.

Претседателот рече дека инвестирањето во модернизирањето и опремувањето на Армијата мора да продолжи и оти еден од неговите главни приоритети останува во следните години да се достигне зацртаната цел, 2,0 отсто од БДП да се одвојува за одбраната.

На традиционалната пред новогодишна средба, покрај дваесет и четворицата пензионирани генерали, од кои петмина се пензионирани началници на Генералштабот, присуствуваа и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска, началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и претставници од Кабинетот на претседателот.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Левиц: Македонија припаѓа на Европската Унија

Пендаровски: Мора да креираме стратегии за различните сценарија кои не очекуваат во годините пред нас

Пендаровски: Во Битола беше направен обид докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим да биде претставен како мост на зближување

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Најдобар начин да ја осигураме демократијата е преку образованието и образовните политики

А1он

Пендаровски: Неопходно е дигитално описменување и создавање на информирани и дигитално одговорни граѓани

А1он

Доделени ордени за заслуги на Република Македонија

А1он