Пендаровски се сретна со австриската министерка Едштадлер

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими сојузната министерка за Европската Унија и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер.

На средбата, како што соопшти кабинетот на шефот на државата, беа потврдени одличните билатерални односи меѓу двете држави и беше изразена желба за понатамошно унапредување на политичките односи и економската и техничка соработка, при што беше нагласен интересот за интензивирање на политичкиот дијалог и размена на посети на високо ниво.

Претседателот Пендаровски истакна дека високо ја цениме австриската постојана и гласна поддршка за нашата интеграција во Европската Унија оценувајќи дека експертизата од Австрија е од големо значење за Северна Македонија во исполнувањето на стандардите на Европската Унија.

На средбата, претседателот упати благодарност за австриската координација на донацијата на вакцините „Фајзер“, според која нашата држава ќе добие 119.000 дози, од кои 20.000 се испорачани денеска и нагласи дека со ова Европската Комисија уште еднаш ја демонстрира својата солидарност.

Претседателот Пендаровски се заблагодари и за поддршката за време на мигрантската криза и постојаната помош на австриските полицајци во заедничките гранични операции на нашата јужна граница, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

Би можело да ве интересира

Тајната белешка за Камчев не протекла од кај Пендаровски, на Мицкоски не му е чудно што е јавно објавена

Кристијан Ландов

Пендаровски: Не заговарам преотворање на процесот за 27 април, а може да се отвори ако има нови докази

Кристијан Ландов

Мицкоски: Се согласивме со Пендаровски дека е драконски обвинетите за 27 април да одговараат за тероризам

Кристијан Ландов

Заев за средбата Мицкоски-Пендаровски: Не очекувам ништо, не може да се аболицираат осудените за 27 април

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Пендаровски: МВР е далеку понапред од пред 5-10 години, кога беше партиски штаб

Кристијан Ландов

Средба Пендаровски – Мицкоски, една од темите и случајот „27 април“

Ана Ололовска