Пендаровски: С. Македонија останува фокусирана на европската агенда и е подготвена за дијалог со Бугарија

Од:

Политичките случувања во земјава во пресрет на формирањето на новата влада, како и очекувањата и можностите за напредок во однос на европските перспективи, беа темите за кои денеска разговараа претседателот Стево Пендаровски и евроамбасадорот Дејвид Гир.

dobivaj vesti na viber

Како што истакна претседателот Пендаровски на средбата во неговиот Кабинет, Северна Македонија останува фокусирана на европската агенда и подготвена за дијалог со Република Бугарија во насока на надминување на постоечката состојба.

Претседателот констатираше дека валоризирањето на напредокот на нашата држава и почетокот на пристапните преговори, согласно препораките на Европската Комисија, ќе претставува дополнителен поттик за реформските процеси, посебно во клучните сфери како борбата против високата корупција и владеењето на правото.

На средбата, информира Кабинетот на Пендаровски, беше посочено дека почетокот на пристапните преговори со ЕУ значително ќе се одрази и на регионалната соработка, стабилноста и напредокот на регионот.

Би можело да ве интересира

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со г.г. Стефан: Разговарано за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на МПЦ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски присуствуваше на воената вежба „Брз одговор 22“ на Криволак

Ана Ололовска

Пендаровски: Само достоинствено, со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа

Катерина Павлова-Николовска

Почна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека латвискиот претседател Егилс Левиц

Пендаровски и Ѓукановиќ во Бар: Поставување на спомен-плоча на Владимир и Косара во чест на македонско-црногорското пријателство

Ана Ололовска