Пендаровски – Линде: Случајот на Македонија е тест за кредибилноста на процесот на проширување на ЕУ

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на посетата на Шведска, денеска во Стокхолм оствари средба со шведската министерка за надворешни работи Ан Линде, на која изрази очекување дека ќе продолжи политиката на проширување на Европската Унија кон Западен Балкан, истакнувајќи дека случајот на Северна Македонија е тест за кредибилноста на процесот.

Во тој контекст, претседателот Пендаровски потенцира дека очекува Шведска да вложи натамошни напори за задржување на прашањето на проширувањето на агендата на Унијата, како и да го поддржи ставот дека билатералните прашања не треба да бидат пречка за интегративниот процес.

Како што соопшти Кабинетот на Пендаровски, претседателот и се заблагодари на министерката Линде за континуираната и конзистентна поддршка којашто ја добива нашата држава од Шведска во однос на европската интеграција.

Двајцата соговорници на средбата разговараа за европските перспективи на регионот, како и за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството Шведска.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Да ја држиме политиката што подалеку од армиските редови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: ДЛУМ останува да биде едно од најзначајните јадра на културните политики

Ана Ололовска

Пендаровски: Ако една генерација ја изгуби вербата во правдата, таа ја изгубила довербата во државата

А1он

Средба Пендаровски – Ламорџезе: Благодарност до Италија за поддршката на евроинтеграцијата на земјава и за донацијата на 256.000 Фајзер вакцини

Ана Ололовска

Став од Кабинетот на Претседателот: Пендаровски нема нарачано, платено, ниту спроведено анкета за истражување на јавно мислење

Ана Ололовска

Презентирана анализата „Човек од народот: Анализа за јавното мислење за политичките барања на граѓаните“

Ана Ололовска