Пендаровски-Гаши: Конструктивен политички дијалог за реализација на реформската агенда

Од:

Потребата од конструктивен политички дијалог меѓу сите политички чинители во Република Северна Македонија, во функција на реализација на реформската агенда, а со цел напредок на државата во европските и евроатлантските интеграции, било во фокусот на средбата меѓу претседателот Стево Пендаровски и лидерот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши.

Претседателот Пендаровски, како што соопшти неговиот Кабинет, укажа дека сите политички субјекти треба да дадат свој придонес во периодот кога Република Северна Македонија очекува одлука за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

Претседателот на Алтернатива, Гаши упати честитки до претседателот Пендаровски по повод стапувањето на функцијата и му посака успех во работата, стои во соопштението на претседателскиот Кабинет.

Би можело да ве интересира

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

Ана Ололовска

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Ана Ололовска

Пендаровски се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ

Ана Ололовска