Пендаровски-Џафери: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Од:

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во остварувањето на интересите на државава на меѓународен план.

На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, Џафери му честитал на Пендаровски за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа во следните пет години.

Пендаровски и Џафери размениле мислења за актуелните состојби во Република Северна Македонија. Двајцата соговорници ја истакнале важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат севкупните капацитети кон реализација на следниот важен чекор во европската интеграција на Република Северна Македонија – одредување датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

На средбата, двајцата соговорници договориле натамошна поблиска координација на двете институции во корист на граѓаните и во интерес на Република Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Законот за ЈО без договор оди во Собрание

Ана Ололовска

Пендаровски го прими Началникот на ГШ на норвешките вооружени сили, адмирал Брун-Хансен

А1он

(ВИДЕО) Пендаровски: СЈО да продолжи со истраги, не се сите обвинители корумпирани

Галена Николовска-Ризвановиќ

Седници на Буџетскиот совет и собраниската Комисија за здравство

Ана Ололовска

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара прераспределба на комисиите и учеството во работните тела на Собранието

Ана Ололовска