Пендаровски – Да Силва Пина: Односите на С. Македонија и Португалија се пријателски со можност за натамошно унапредување

Од:

Односите меѓу Португалија и Северна Македонија се пријателски со можност за нивно натамошно унапредување, збогатување на договорно-правната рамка, како и за развој на билатералниот политички дијалог на високо и највисоко ниво, беше констатирано на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со амбасадорката на Португалија во земјава, Марија Виржинија Мендес да Силва Пина.

Како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, претседателот Пендаровски ги поздрави напорите на португалското претседателство со ЕУ за одржување во фокус на дебатата за проширување на Европската Унија и притоа се заблагодари за професионалниот пристап на Лисабон во изработката на предлогот за надминување на билатералниот спор меѓу Северна Македонија и Бугарија.

Во оваа смисла, како што се наведува во соопштението, соговорниците разменија мислења за актуелните состојби во пресрет на претстојните совети на Европската Унија, при што е нагласено дека Република Северна Македонија ги исполни барањата и заслужува неодложно да ги започне преговорите за членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Граѓански активисти бараат од Пендаровски да не ги потпишува измените во Изборниот законик

Жарко Настоски

Пендаровски ги одликуваше Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Средба Пендаровски – Орјан: С. Македонија и Израел негуваат блиски пријателски односи засновани на доверба и почит

Ана Ололовска

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за стратешки инвеститор за изградба на автопатишта

Ана Ололовска

ВИДЕО: Донација од Кина за поликлиниката „Шуто Оризари“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уметноста нѐ охрабрува да не се помируваме со злоупотребите, рече Пендаровски на „Охридско лето“

Жарко Настоски