Патник на скопскиот аеродром се обидел да пренесе 100.000 евра во џебови: Царина му заплени 90.000 евра

Од:

Царинските службеници од царинската испостава Аеродром спречија обид за нелегално изнесување на девизи и запленија 90.000 евра по извршена контрола на патникот Х.А. кој патувал на релација Скопје – Цирих.

Патникот, инаку странски државјанин, на Меѓународниот аеродром Скопје се пријавил со само еден сив куфер, по што се упатил на излез од Република Северна Македонија и не пријавил ништо за царинска контрола.

При контрола на патникот од страна на царински службеник, во предните и задните џебови се пронајдени 100 илјади евра кои не биле пријавени, со што е сторен прекршок по член 56-в став 2 од Законот за девизно работење.

Согласно Законот вратени му се 10 илјади евра, а останатите 90 илјади евра за кои не поседувал документ се привремено задржани.

Против лицето е поднесена пријава за девизен прекршок до надлежниот суд.

Би можело да ве интересира

Уапсена 54 годишна жена во гостиварско Градец, украла пари и накит во јавен превоз

А1он

Царина: Забрзан транспортот на стока на ГП Богородица, поставена нова дигитална вага

Орце Костов

(ВИДЕО) Царината заплени сребрен накит, часовници и облека

68-годишна жена од Аеродром е нападната од соседот

Скопјанец со пиштол се обидел да ограби банка во Аеродром

Царината заплени 20.000 евра oд македонски државјанин