Партиите доставија предлози за состав на ДИК, ќе го сочинуваат четворица нови и тројца актуелни членови

Од:

Парламентарните партии кои освоија најмногу гласови на минатите избори СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ до претседателот на Собранието доставија инфомации со поддршка за кандидатите за членови на Државната изборна комисија (ДИК). До Кабинетот, до 10 часот не беше пристигнат официјалниот предлог од Алијанса на Албанците.

СДСМ информирала дека ја дава поддршката на Борис Кондарко и Радица Ристеска, кои се актуелни членови на Комисијата, како и на Оливер Ристовски, поранешен заменик министер за правда.

ВМРО-ДПМНЕ веќе соопшти дека професорот Александар Даштевски ќе го предложи за престедател на ДИК, а поддршка дадоа и за Бобан Стојаноски, кој работи како правник во Собранието.

ДУИ ја поддржала кандидатурата на Дитмире Шеху, актуелен потпретседател на ДИК, која е предложена да остане на оваа функција.

Алијанса на Албанците, која е во коалиција со Алтернатива, според партиски извори, ќе го поддржи Кренар Лога, правник од Струга.

Имињата на поддржните кандидатури од страна на партиите треба да бидат утврдени на седница на Комисијата за прашања на избори и именувања што е закажана за 11 часот, а потоа старо-новиот состав на ДИК треба да биде изгласан на пленарната седница закажана за напладне. Составот на ДИК треба да биде изгласан со двотретинско мнозинство.

Би можело да ве интересира

МВР и ДИК ќе работат на воведување отпечаток од прст во изборниот процес

Жарко Настоски

ДИК: 4.26 милиони евра предвидени за спроведување на локалните избори

Жарко Настоски

Даштевски: Ќе работам стручно и професионално, по закон и Устав

Ана Ололовска

Во Собранието свечени изјави на новоизбраните членови на ДИК

Ана Ололовска

Дерковски: Немам причина и потреба да бидам на функцијата повеќе, ја завршив задачата која ми беше дадена

Кристијан Ландов

Собранието едногласно го избра Даштевски за претседател на ДИК

Габриела Димковиќ-Мишевска