Отворено првото лизгалиште на мраз во Гостивар

Од:

Гостиварци од денеска,ќе може да се рекреираат на монтажно лизгалиште. Новата рекреативна содржина е дел од проект на Агенцијата за млади спорт со кој низ земјава ќе бидат поставени седум вакви лизгалишта.

На просторот на паркингот зад спортската сала, на пригоден начин градоначалникот Арбен Таравари и заменик директорот на Агенцијата за млади и спорт Измит Нура го предадоа во употреба монтажното спортско лизгалиште.

– Ние како општина го поддржавме овој проект, логистички и со обезбедување на негово одржување. Во оваа прилика би се заблагодарил на Агенцијата за спорт и млади, кои се една од ретките институции во државата која посветува внимание на нашата општина. Ова е втор проект на Владата во Гостивар, која е единствена урбана опозициска општина во Македонија. Се надевам дека во иднина нема да останеме „црна овца“ во државата и граѓаните на Гостивар плаќаат даноци како и другите граѓани и заслужуваат проекти поддржани од државата. Искрено се радувам дека на лизгалиштето ќе уживаат нашите најмлади сограѓани и ќе помогне во нивниот спортски развој, рече градоначалникот Таравари.

Лизагалиштето во Гостивар е едно од седумте, кои ги обезбеди Агенцијата за млади и спорт во соработка со локалните самоуправи и за кое издвои 14 милиони денари, а ќе биде отворено до март, годинава.

Би можело да ве интересира

Мизрахи во работна посета на центрите за социјална работа во Тетово и Гостивар

А1он

Кривична пријава за стечаен управител на ЈП за уредување и употреба на градежно земјиште Гостивар

Ана Ололовска

Градоначалникот Таравари нема да толерира дивоградби во Гостивар

По прекин на проба за претстава, еден актер приведен во полициска станица

Ана Ололовска

За четири часа во Тетово и Гостивар откриени 21 возач под дејство на алкохол

А1он

Нападнат вработен во ЈП „Национални шуми“ – Гостивар