Османи: Подготвен сум за отчет пред пратениците

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку својот фејсбук профил вечерва упати јавна порака до претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика заеднички да го утврдат првиот слободен термин на кој ќе реферира пред пратениците.

-Еве и јавна порака до претседателот на Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република Северна Македонија: да го утврдиме заеднички првиот слободен термин на кој ќе реферирам за сите актуелности од доменот на надворешната политика пред пратениците; воедно, паралелно да договориме и термин на Комисијата, на кој избраните амбасадори ќе ги презентираат тезите, со што ќе го ослободиме и процесот за нивно упатување во испразнетите амбасади.

Нема потреба од протести, јас отсекогаш сум бил подготвен и да ги претставам состојбите пред опозицијата, и да реферирам во Парламентот пред пратениците, напиша Османи.

Би можело да ве интересира

Нова средба на Османи и бугарскиот колега Стоев во Анталија

Жарко Настоски

Османи на средба со Чавушоглу на маргините од состанокот на ПСЈИЕ

Ана Ололовска

Средба Османи – Стоев во Анталија

Ана Ололовска

Османи утре оди за Анталија, на состанок со шефовите на дипломатиите од југоисточна Европа

Жарко Настоски

Османи пред пратениците: Сакаме решение со Бугарија, но не по штета на државните интереси

Жарко Настоски

Новата амбасадорка во Атина Бошковска ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка

Жарко Настоски