Османи: Очекуваме до октомври да биде прифатен финалниот текст на преговарачката рамка

Од:

ЕК го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст. Добро е што ова се случува во време на германското претседателство кои се големи поддржувачи на нашиот европски пат, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на прес – конференција пред Секретаријатот за европски прашања.

Се работи за нацрт верзија, посочи Османи, што е основа врз која земјите членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа рамката ќе се носи со консензус.

– Потоа се очекува да биде закажана и заедничка меѓувладина седница, истакна Османи.

Османи, појасни дека со новите механизми на преговарачкиот процес, брзината и напредокот ќе зависи од самите нас, но и дека ЕК ќе има механизама да го препознае и намали пристапот до ЕУ фондовите доколку има застој.

На крајот, Османи уште еднаш упати честитки за постигнатиот историски успех.

– Јасно е дека ЕУ и покрај предизвиците со корона кризата не го замрзна процесот на проширување. Честитки до Оливер Вархеји и Урсула фон дер Лајен, но и на хрватското претседателство. Ние сме во средина на политичка кампања и се надевам дека по 15 јули ќе имаме стабилна влада посветена на европскиот пат, истакна Османи.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со ДУИ не е договорен премиер по принцип „три години Заев, една Зибери“

А1он

Заев и Ахмети на тричасовна средба: Постојат добри основи за напредок

А1он

Ахмети: Подготвен сум да ги слушнам аргументите од Заев – зошто не Албанец премиер

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Заев го доби мандатот, најави Влада најдоцна за 20 дена

Искра Манојлоска

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му до доделува мандатот

Ландов

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара нивно одложување

А1он