Обвинителството со полиција упаднаa во ДИК, запленета документацијата за набавката на софтверот за избори

Од:

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал по допрен глас денеска влезе во Државната изборна комисија (ДИК), за да утврди дали е сторено кривично дело при спроведување на тендерот за набавка на софтверот на оваа институција.

Од Обвинтиелството потврдуваат дека е спроведена акцијата, но не потенцираа дали обвинителите се уште се присутни во ДИК. Тие посочија само дека при овој претрес е одземена тендерската документација, за да се утврди дали се почитувани законските постапки.

За разлика од другите изборни циклуси, на предвремените парламентарни избори одржани на 15 месецов ДИК не беше во можност електронски да ги соопшти резултатите од изборните единици.

Причината, како што информираа оттаму, беше хакерски упад на веб страната на ДИК, кој траеше и неколку дена после изборите.

Би можело да ве интересира

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Искра Манојлоска

Обвинителството ќе поднесе жалба по условната казна за сообраќајката кај Млечен

Ана Ололовска