Обвинетите дека се организатори на насилствата од 27 април пристигнаа на судење

Од:

Во Основниот кривичен суд Скопје претпладнево пристигнаа поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, кои се обвинети дека се организатори на насилствата од 27 април во Собранието.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Според Обвинителството, осомничените на почетокот на 2017 година подготвиле и реализирале план со намера да оневозможат мирно примопредавање на власта. За таа цел, ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, најпрвин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија“ кои кулминираа со насилното влегување во Собранието на 27 април.

– Осомничените како организатори ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта и овозможиле континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите. Со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста, критичниот ден организирале непречено влегување на народните маси во законодавниот дом, вклучиле патриотски здруженија и ангажирале лица за извршување на насилство. Воедно од седиштето на политичка партија континуирано го мобилизирале членството на партијата од Скопје и другите градови. Во исто време, еден од осомничените со возило, сопственост на Управата за безбедност и котраразузнавање, донел огнено оружје и панцирни елеци пред Собранието на Република Македонија што биле наменети за лица што протестираат и имаат искуство во ракување со оружје. Со овие активности осомничените предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв кај граѓаните, се наведува во обвинението од ОЈО.

Во истрагата беа опфатени и поранешниот премиер Никола Груевски и ексразузнавачот Никола Бошковски, но постапката за нив е запрена додека не станат достапни на органите на прогон.

Би можело да ве интересира

Дел од адвокатите за „27 април” во самоизолација, судењето закажано за 25 март

Ана Ололовска

Се одложува јавната седница за предметот по случајот „27 април“

Ана Ололовска

Ристовски: Како можам да правам план за упад во Собранието со луѓе што не ги ни познавам?

Мери Јордановска

Миланов: Нинџа не беше ни во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ за да тврди дека обвинетите го организирале 27 април

Мери Јордановска

Продолжува судењето за „организаторите на 27 април”

Ана Ололовска

ВИДЕО: Го прашав Оливер дали ќе излеземе живи од Собранието, тој рече „не“

Ана Ололовска