ОМ: Одговорност за вандалите кои ја уништија спомен-плочата на Тома Давидов

Од:

На 15-ти март група граѓани од Охрид поставија спомен-плоча близу Оздолени, Охридско во чест на големиот војвода на ВМРО – Тома Давидов.

За жал, плочата траеше само две недели. Таа беше уништена од вандали, велат од Обединети за Македонија.

„Уништувањето на плочата на војводата Тома Давидов е чин на вандализам и непочитување на сопствената историја. Обединети за Македонија не може, а да не реагира на вакво ништење на нашата историја“, соопштуваат од Обединети за Македонија.

Оттаму упатуваат апел до Министерството за внатрешни работи да го расчисти случајот и да ги пронајде уништувачите за да одговараат пред Законот.

Никој нема право да уништува нешто што е потсетник на нашата борба за ослободување, велат од Обединети за Македонија.

Би можело да ве интересира

Стразбур пресуди во корист на Бошкоски, државата треба да му плати отштета за „Кампања“

Кристијан Ландов

Обединети за Македонија одбележува 11 години од основањето: Постоиме за татковината!

Ана Ололовска

Бошкоски: Да се помолиме за подобри времиња и надминување на сите премежја

Ана Ололовска

ОМ: Воведување на евтина тарифа на електричната енергија за времетраење на безбедносните мерки

Ана Ололовска

Бошкоски го вика на дуел Мицкоски: Ајде за инвестициите на било која телевизија, дури и за тие во хидроцентралите

Ана Ололовска

ОМ со порака до ДУИ: Да се почитува Венецијанската комисија во врска со Законот за јазици

Ана Ололовска