Обвинителството ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

Од:

Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет по допрен глас. Постапката е во насока на проверка на спроведувањето и реализацијата на јавните набавки за изградба на модуларните болници во државава.

„За таа цел, денеска до Бирото за јавни набавки и Министерството за труд и социјална политика е издадена Наредба за обезбедување на севкупната документација поврзана со изградбата на сите 19 модуларни болници. Прибраните материјални докази ќе бидат предмет на анализа во насока на утврдување дали документацијата за спроведената јавна набавка соодветствува со техничката документација за овие објекти.

Воедно, согласно своите надлежности Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе преземе и други дејствија за прибирање на докази со цел утврдување на фактичката состојба“, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Би можело да ве интересира

ОЈО Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за уништување извршителски печат

А1он

Извештајот од Германија за модуларната болница не е доставен, а не се откриваат ни кои се осомничени за пожарот

Кристијан Ландов

Стружанец го искинал своето гласачко ливче и го напуштил гласачкото место, полицијата го бара за да го приведе

А1он

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

А1он

Град Скопје доделува парична помош на семејствата на настраданите во пожарот во Тетово

Притвор за крадецот кој откопа гроб за да украде златен ланец од покојно лице

А1он