Охрид му ја врати оградата од вила „Билјана“ на српското собрание

Од:

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Северна Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел од железната ограда која своевремено го опкружувала парламентот во Белград. Уметнички обработената железна ограда била поставена во 1936 до 1956 година кога е отстранета, а денеска вратениот дел се наоѓал во вилата Биљана во Охрид.

Како што објасни Дачиќ, Србија се интересирала за судбината на оградата уште на средбата со министерот Бујар Османи во Белград, поради намерата оваа година да се одбележи 85-годишнината од првата седница што се одржала во Собранието.

-Јас му се заблагодарувам на министерот Бујар Османи, на градоначалникот на Охрид и амбасадата, што така бргу реагираа. Во последно време имавме еден низ чекори кои сочинуваат севкупно една коцка во мозаикот кои ја покажуваат вистинскат слика како нашите односи треба да бидат, братски и пријателски и би сакал така да останат и понатаму, изјави Дачиќ.

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, изјави дека примопредавањето на дел од оградата е знак на пријателство меѓу двата народа и ги покани граѓаните на Србија да го посетат Охрид.

-Ова е гест на пријателство и поврзување помеѓу двата народи и унапредување на соработката помеѓу Охрид и Република Северна Македонија со Република Србија, како на полето на културата, туризмот, бизнисот и секако на зајакнување на политичките односи меѓу двете држави.

Георгиевски потенцираше дека во Охрид ќе биде донесена одлука сите посетители од Србија да бидат ослободени од плаќање паркинг во тој град.

Посетата на македонската делегација продолжува денеска и утре со средби на градоначалникот Георгиевски и директорот на Агенцијата за промоција и подршка на туризмот Љупчо Јаневски на Министерството за туризам и трговија на Република Србија.

Би можело да ве интересира

Дуџак: Охрид е оптоварен со нелегално градење, слаб менаџмент на рибниот фонд и недостиг од заштитни механизми за животот под вода

Мери Јордановска

Заев: Одлуката на УНЕСКО е најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме Охридскиот регион

Ана Ололовска

Стефоска: Се обврзавме на засилена заедничка работа со Албанија во зачувување на статусот на Охридскиот Регион

Ана Ололовска

Охридскиот регион го задржа статусот на Светско културно и природно наследство на УНЕСКО

Ана Ололовска

Премиерот Заев најави дека ќе продолжи отстранувањето на дивоградбите од крајбрежјето на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Заев: Каква и да е одлуката на УНЕСКО, Охрид и Охридското Езеро се нашето богатство што мора да го чуваме

Ана Ололовска