Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Од:

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија.

Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека со финалното изгласување на Спогодбата од Преспа, на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во НАТО.

Според него, придонесот на албанските политички партии во Македонија уште еднаш се покажал како одлучувачки фактор.

– Конечното гласање на Преспанскиот договор во Парламентот на Македонија претставува јасна потврда на политичката способност за деблокирање на патот кон НАТО и ЕУ. Придонесот на албанскиот политички фактор повторно се покажа како одлучувачки фактор. Честитки!, напиша Бушати.

Албанските медиуми, без исклучок, експресно ја пренесоа веста за изгласувањето на уставните измени, нагласувајќи дека Република Македонија го менува името во Република Северна Македонија. Посебно го потенцираат придонесот на пратениците од политичките партии на Албанците, кои повторно се потврдиле како одлучувачки фактор за стаблноста на земјата.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени во Албанија се зголеми на 243, досега починаа 13 лица

Ана Ололовска

Во Албанија регистрирана 12-та жртва од коронавирусот

Ана Ололовска

Албанија бара помош од НАТО за справување со коронавирусот

А1он

Во Албанија бројот на заразени од Ковид-19 се зголеми на 223 лица, досега излекувани 44, а умрени 11

Ана Ололовска

Албанија: Бројот на заразени од Ковид -19 се зголеми на 197 лица, од кои десет починати

Албанија: За викендов полициски час, од понеделник со дозвола за излез за пазарење, пензионерите во целосен карантин

А1он