Одземениот глисер е на Зоки Кичеец

Од:

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од Обвинителство за „А1он“. Оттаму додаваат дека заплената е направена по барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Неофицијално, одземени се и автомобили.

Обвинителството не открива дали се спроведува заплена на имот во сопственост на осомничените и на други локации.

Според извори во истрагата, биле вршени претреси во повеќе објекти чиј сопственик е Зоки Кичеец, а се наоѓаат во општините Дебарца и Охрид.

На Кичеец во вторникот му беше одреден 30-дневен притвор откако Обвинителството за организиран криминал поведе истрага против него и против неформалниот сопственик на 1ТВ, Бојан Јовановски – Боки 13 за примање награда за противзаконито влијание. Според предистрагата, во периодот од април 2018 до април 2019 година тие наводно барале рекет од Камчев од 8 милиони евра, за преку јавна обвинителка да биде олеснета постапката што се води против него за случајот на СЈО со кодно име „Империја“.

Милески и Јовановски од парите што ги барале, според истрагата, добиле 1,5 милиони евра.

Би можело да ве интересира

ДСЗИ: Од 16 јули до 13 ноември за Бојан Јовановски евидентирани 25 прегледи

Ана Ололовска

Судијката Димишкова 1,5 час била на распит кај Русковска

Васко Маглешов

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е еден вид на притисок врз судиите

Ана Ололовска

Клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски

Ана Ололовска

ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Васко Маглешов

Судијката Димишкова која ја спомнуваа Боки 13 и Камчев, на распит кај Русковска

Васко Маглешов