Одобрен обвинителниот акт за настаните во Собранието од 27 април

Од:

Советот за оцена на обвинителниот акт при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое обвинителниот акт КО бр 21/19 поврзан со настаните од 27 април 2017 година во Собранието на РМ, се одобрува во целост.

– Заради интерес на медиумите, ја информираме јавноста дека Советот за оценка на обвинителен акт надлежен да постапува по обвинителниот акт КО бр 21/19 поврзан со настаните од 27 април 2017 година во Собранието на РМ, по одржана јавна седница како и ценење на фактите и доказите во истиот, донесе решение со кое обвинителниот акт се одобрува во целост, информираат од Основниот кривичен суд Скопје.

По веќе оценетиот обвинителен акт, како што велат од Судот, формиран е кривично- правен предмет кој согласно АКМИС – системот ќе биде распределен кај судија на понатамошно постапување за што странките и јавноста ќе бидат дополнително информирани.

Обвинението се однесува за организирање на настаните во Собранието на 27 април 2017 година, а осомничени се поранешни министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Велјановски и екс-директорот на УБК, Владимир Атанасовски.

Би можело да ве интересира

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

Ана Ололовска

Талат Џафери и седуммина поранешни пратеници идниот четврток ќе сведочат за „крвавиот четврток“

Жарко Настоски

Илија Димовски сведочеше за „27 април“: Постоеше набој во салата, но пратениците се исконтролираа

Ана Ололовска

Пратеници од претходниот собраниски состав сведочат за „27 април”

Ана Ололовска

Во Кривичен продолжува судењето за организаторите на 27 април

Ана Ололовска

Немаше план за насилство на седницата на 27 април, тврдат дел од пратеници од претходниот собраниски состав

Ана Ололовска