Одбележување на Илинден во Прохор Пчински по 18 години, Пендаровски ќе ја предводи делегацијата

Од:

По осумнаесет години, претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, на 2 август 2022 година, вторник, ќе предводи државнo-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ), на 2 август 1944 година информираа од неговиот Кабинет.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски телефонски разгововарал со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и со поглаварот на Српската православна црква, патријархот г. г. Порфириј.

Двајцата претседатели во разговорот се согласиле дека релациите меѓу двете држави бележат одличен развој во повеќе области. Посетата на манастирот „Св. Прохор Пчински“, која се случува по речиси две децении е позитивен импулс за отворање на нови поглавја во меѓусебните релации.

Во разговорот со г.г. Порфириј, претседателот Пендаровски се заблагодарил на патријархот за одлуката да биде овозможена посетата на манастирот која следува со прифаќањето на автокефалноста на МПЦ – ОА од страна на СПЦ.

Во состав на делегацијата што ќе ја предводи претседателот Пендаровски ќе бидат членови на Собранието и на Владата на Република Северна Македонија и претставници на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пендаровски и оддаде последна почит на Кралицата Елизабета

Катерина Павлова-Николовска

Пендраовски -Бегај: Трансформација на двете општества и доследно спроведување на европските реформи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пендаровски го пречека италијанскиот претседател Серџо Матарела

Пендаровски: Кралицата Елизабета ќе биде трајна инспирација за новите генерации

Ордени „8 Септември“ за четворицата македонски освојувачи на медали од олимписки и параолимписки игри

Пендаровски: Македонија ќе продолжи активно да се бори против дезинформациите