Одбележување на Денот на менструалната хигиена

Од:

Во организација на невладината организација „Новинари за човекови права“ денеска ќе се одржи настан за одбележување на Денот на менструалното здравје. Оваа година мотото е „Менструацијата не запира за време на пандемија“.

Организаторите бараат да се обезбеди континуирано образование за менструалното здравје – сега, но и по пандемијата од Ковид-19.

– Важно е да се напомене дека за време на пандемија, училиштата, центрите во заедницата и другите места каде што девојчињата и жените имаа пристап до круцијални информации за менструацијата се затворени. Неопходна е итна контунирана едукација и во време на пандемија, се вели во соопштението од „Новинари за човекови права“.

Оттаму велат дека предизвиците поврзани со ментруацијата ќе продолжат по кризата Ковид-19.

– Да обезбедиме континуирано образование за сите и да создадеме свет во кој ниту една жена или децојка не смее заради незјиниот период да биде маргинализирана и отфрлена. Бараме итно да ги засилиме акциите и инвестициите. Менструацијата не е луксуз и пристапот до произовди не треба да биде дискриминирачки. Секоја жена има право на пристап до производи за одржување на менструалното здравје, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Синдикатот на Клинички центар ги повикува надлежните да ги повлечат вработените во здравствените установи од избирачките одбори и комисии

Ана Ололовска

Комплетно реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната на Клиниката за детски болести

Ана Ололовска

Синдикат на Клинички центар: Во партиските програми јасно да биде дефинирано планираното зголемување на платите на здравствените работници

Ана Ололовска

Одбележување Интернационален НАСХ Ден

Ана Ололовска

Отворено ново крило од 6.000 квадратни метри во струмичката болница

А1он

Се одбележува Меѓународна недела за подигнување на свеста за тироидната жлезда

Ана Ололовска