Од утре секој ќе може да се пријави за ковид-вакцина

Од:

4.000 здравствени работници се пријавиле вакцинација, од нив 2000 се од Скопје, а останатите од другите градови, соопшти министерот за здравство Венко Филипче

„Сајтот за пријавување за вакцинација се очекува да биде во функција утре и тоа ќе значи дека секој сам ќе може да се пријави, а системот ќе биде тој кој ќе генерира кои се приоритетни“, вели Филипче.

Тој денеска беше во посета на поликлиника „Бит пазар“, на разговори за тоа како ќе бидат распределени седумте вакцинални пунктови во Скопје.

Во согласност со капацитетот на здравствениот кадар, во некои поликлиники и здравствени домови ќе има по повеќе вакцинални пунктови кои ќе работат во две смени за да може да се имунизираат поголем број на граѓани.

Би можело да ве интересира

Филипче: Се бележат тредови на опаѓање на новодијагностицирани случаи

Ана Ололовска

Џафери: Во втората полова на мај Собранието се враќа на нормалниот начин на работа, за вакцина викнати се сите пратеници

Ана Ололовска

Во СЦ „Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците

Ана Ололовска

Состојбата со Ковид-19 се смирува, внимателност во периодот што следи, а со негативен ПЦР тест или вакцинација патување во Грција

Ана Ололовска

Исјановски за починатиот лекар Грбовиќ: Тој е поранешен вработен во Итна помош, „Биотек“ ни го украде, му даде поголема плата

Маја Илиевска-Пачемска

Утре во „Борис Трајковски“ се вакцинираат пратениците

Жарко Настоски